„Transparency International“: Dešimt darbų, kurie padėtų sumažinti korupciją Spausdinti
Straipsniai ir interviu
liepos 21, 2008

Kysiai.lt nuotr.„Transparency International“ Lietuvos skyriaus aktyvistai siūlo dešimties svarbių darbų sąrašą, kurie padėtų kovoje su korupcija.

Įteisinti kaštų ir naudos analizę svarbioms iniciatyvoms

Įteisinti brangių ir sisteminių pasekmių turinčių viešųjų iniciatyvų (teisės aktų, reguliavimo, viešųjų investicijų ir pan.) kaštų ir naudos analizę, viešai tvirtinti pagrindinius jos parametrus (pavyzdžiui, prarastos gyvybės vertę, socialinę diskonto normą ir pan.).

Tai leistų užkirsti kelią daugeliui korupcinių, tik siauroms interesų grupėms naudingų, ar tiesiog nemokšiškų teisės aktų. Tikime, kad tai būtų užkirtę kelią neskaidriojo LEO LT projekto pasirodymui.

Neleisti išlaidauti valdžiai prieš rinkimus

Konstituciškai ar įstatymiškai įteisinti fiskalines taisykles, kurios padėtų išvengti politinių verslo ciklų.

Kai svarstoma, kiek kuri partija išleido rinkimų reklamai, pamirštama, kad gerokai daugiau (šimtus milijonų litų) viešųjų lėšų išleidžia valdančiosios partijos prieš pat rinkimus didindamos socialines išmokas, suteikdamos naujų mokesčių lengvatų, subsidijuodamos prekių ir paslaugų gamybą ir teikimą įvairioms socialinėms grupėms, reklamuodamos savo darbus žiniasklaidoje.

Įgyvendinti nemokamą politinę reklamą

Svarstyti pasiūlymą Didžiosios Britanijos ir kitų šalių pavyzdžiu įpareigoti licencijuotus transliuotojus nemokamai transliuoti politinę reklamą per radiją ir televiziją tokiu būdu ženkliai atpiginant politiką ir sumažinant politikų poreikį korumpuotis.

Vien tik bandymai siaurinti politikų rėmėjų ratą bei griežtinti politikų finansų priežiūrą yra gana lengvai partijų apeinami. Neseniai priimtas nutarimas drausti politinės reklamos klipus per radiją ir TV yra geras, bet pusėtinas sprendimas, nes neatpigina dalyvavimo politikoje tiek, kiek atpigintų įpareigojimas politinę reklamą transliuoti nemokamai.

Peržiūrėti lengvatas

Peržiūrėti, ar teisėtai ir skaidriai įvairioms interesų grupėms suteiktos vartojimo, pajamų, pelno ir kitų mokesčių lengvatos, kadangi jos dažnai tik iškraipo santykines prekių kainas, motyvaciją ir taip mažina ekonomikos efektyvumą, bet nepadeda pasiekti tolygesnio pajamų pasiskirstymo visuomenėje.

Peržiūrėti monopolijų reguliavimą

Peržiūrėti energetikos ir kitų natūralių monopolijų reguliavimo režimą. Galimai korupcinės, įstatymais įtvirtintos reguliavimo taisyklės garantuoja didelius viršpelnius kai kurioms monopolijoms (pavyzdžiui, elektros skirstymo ir tiekimo paslaugų) ir turi didelius neigiamus padarinius infliacijai bei ekonomikos augimui.

Reikia pasiekti, kad įstatymuose natūralių monopolijų paslaugų kainodaros formulė atitiktų tą, kuri rekomenduojama ekonominio reguliavimo teorijos: jei nėra subsidijavimo, tai natūralios monopolijos prekės kaina turi būti lygi vidutiniams kaštams, kurie apimtų investuotojo investicijos alternatyviuosius kaštus.

Tuo tarpu šiuo metu įstatymais nustatyta reguliuojamo elektros skirstymą ir tiekimą atliekančių įmonių pelno bazė yra buhalterinė paslaugos teikimui naudojamo turto vertė, kuri buvo kelis kartus indeksuota.

Dėl to pertekliniai turto nusidėvėjimo atskaitymai tampa visuomenei nematoma pelno dalimi. Reikėtų užkirsti kelią panašaus tipo neskaidrioms kainodaros reformoms dujų, šilumos ir vandens tiekimo sektoriuose.

Įteisinti mokėjimus sveikatos apsaugos ir švietimo srityse

Įteisinti neoficialius mokėjimus sveikatos apsaugos ir švietimo srityse, nes šios sistemos faktiškai jau yra „neformaliai privatizuotos“, t. y. visuomenė už vis didesnę dalį šių paslaugų moka tiesiogiai iš savo kišenės, o ne per mokesčius.

Reformuoti baudų ir sankcijų sistemą

Jei norime, kad baudos būtų ir veiksmingos ir teisingos, reikia jas susieti su asmens pajamomis ar turtu. Be to, bausmė už neteisėtus veiksmus turi atspindėti “pagavimo už rankos” tikimybę ir žalos dydį. Šiuo metu daug bausmių neatitinka šių kriterijų, todėl verčia sąmoningai nusižengti.

Padidinti atlyginimus pareigūnams

Padidinti atlyginimą labiausiai į korupciją linkusiems viešojo sektoriaus darbuotojams, pavyzdžiui, policininkams, muitininkams, įvairiems inspektoriams. Šiuo metu dauguma tokių pareigūnų gauna nedidelį darbo užmokestį ir nemažai jų tiki, kad tai suteikia jiems moralinę teisę būti korumpuotais.

Tačiau darbo užmokesčio didinimas yra tik būtina, bet nepakankama antikorupcinė priemonė, - ji neatsiejama nuo kitų, gerą elgesį užtikrinančių reformų.

Kuo greičiau baigti žemės reformą

Tam skirti pakankamai išteklių. Neva dėl lėšų trūkumo užtęsta žemės reforma ir galimybės manipuliuoti turtu persikeliant žemę yra didelės ir daugelį žmonių itin piktinančios korupcijos priežastis. Iš esmės, bet kokie barteriniai sandoriai (žemės perkėlimas, valdžios institucijų atliekami pastatų mainymai ir pan.) turėtų būti draudžiami dėl jų neskaidrumo. Atskiri turto pirkimo ir pardavimo sandoriai leidžia geriau įvertinti mainų teisingumą.

Aktyviau ginti ir skatinti pareiškėjus

Tai galima daryti priimant Pareiškėjų apsaugos įstatymą, užtikrinantį teisinę gynybą žmonėms, pranešusiems apie galimai nusikalstamus darbdavių ir kitų įtakingų asmenų veiksmus.

Taip pat pareiškėjus galime motyvuoti pinigais. Šiandien dauguma šalių, tarp kurių yra JAV, Europos Sąjungos šalys, skatina savo piliečius pranešti apie korupcinio pobūdžio įvykius už pinigus. JAV pareiškėjai gauna 25 proc. išieškotos sumos, arba 10 proc., jeigu valdžiai vykdant tyrimą, jų informacija padeda Vyriausybei.

JAV nuo 1986 iki 2005 m. pareiškėjai padėjo sugrąžinti valstybei beveik 10 milijardų dolerių, o pareiškėjams buvo išmokėta per 1,6 milijardo dolerių.

Atlyginti pranešusiems apie korupciją

Vokietijoje pareiškėjai, kurie padeda mokesčių inspektoriams arba muitininkams, gauna 5–10 proc. išieškotos sumos, Olandijoje – iki 15 proc., Prancūzijoje – iki 33 proc. valstybės atgautos sumos.

Tuo tarpu Lietuvoje galioja tik 2003-ųjų Vyriausybės nutarimas dėl Atlyginimo už vertingą informaciją apie nusikaltimus, kuriais padaryta turtinė žala. Tačiau neteko girdėti, kad kas nors pasinaudotų šiuo nutarimu.

Forumas | Peticija | Pranešk apie kyšį

 




  Komentarai (9)
Autorius tomas, 21-07-2008 21:55
belebirda
Autorius Simas, 22-07-2008 12:23
Nors Lietuva ir savizudziu krastas, bet tokie dalykai tikrai nebus greitai iteisinti. O keli punktai yra diskutuotini, nes tikrai yra kvaili. Man asmeniskai yra per kvailas "Reformuoti baudų ir sankcijų sistemą". Sistema reikia reformuoti. Bet ne taip kaip siuloma. Nebent tai bus padaryta kaip pats paskutinis darbas, kai korupcija bus sumazejusi iki minimumo. Antraip tai ne kiek nekeis iprociu kysininkauti
Autorius Manuel, 28-08-2012 08:41
Como o post do joguinho do barco () este1 fehacdo eu vou publicar aqui mesmo a regra este1 errada em dois itens:# A ladra, que ne3o pode ficar longe do policial. > SIM, ELA PODE CONTANTO QUE Nc3O SEJA COM MAIS NINGUc9M.# A policial, que ne3o pode deixar a ladra sozinha. > SIM, ELA PODE CONTANTO QUE Nc3O SEJA COM MAIS NINGUc9M (NESTE CASO ELA Nc2O ESTARIA SOZINHA ).No mais, esse e9 um problema cle1ssico das aulas de lf3gica na faculdade (demorei mais do que quando fiz he1 10 anos quando vi pela primeira vez o que significa que estou ficando velho e burro).Boa sorte aos demais.Abrae7os e Dc1-LHE GRcaMIO!!!
Autorius ajpxgw, 28-08-2012 19:22
FyK3GR mvccyielsnxd
Autorius nsybklksz, 30-08-2012 20:15
7618tJ gnoxzeosgnap
Autorius Frike, 29-11-2015 06:50
Ente3o, a vantagem dela pra Asio e9 que ela e9 dieoicrnada a Jogos exatamente Ainda vou aprender a Asio! ^^Ela e9 boa sim. Vale a pena, sem dfavidas, dar uma olhadinha.Assim que eu tiver um tempinho livre vou criar algum joguinho online hehehe
Autorius Solyn, 20-05-2016 22:01
This post has helped me think things thruogh
Autorius Gina, 22-05-2016 06:23
Haha, shouldn't you be charging for that kind of kn?ldewgeo!
Autorius Carlye, 24-05-2016 07:13
You get a lot of respect from me for writing these helpful arisclet. http://uwrarzf.com [url=http://ldvgjonrm.com]ldvgjonrm[/url] [link=http://qmtlkchmqs.com]qmtlkchmqs[/link]

Komentuoti
  • Venkite necenzūrinių žodžių.
Vardas:
Komentaras:

Apsaugos kodas:* Code

 
< Ankstesnis   Kitas >
Joomla SEF URLs by Artio

reklama

Rekomenduojame