Kas yra korupcija? Spausdinti

Korupcija (lot. corruptio – „gadinimas“, „papirkimas“) – piktnaudžiavimas patikėta galia siekiant asmeninės naudos. Tai ne tik pasinaudojimas tarnybinėmis galiomis viešajame sektoriuje, bet gali pasitaikyti visur, kur asmens galia grįsta visuomenės pasitikėjimu: versle, sporte, religinėse organizacijose, žiniasklaidoje.

Dažniausiai pasitaikančios korupcijos formos yra kyšininkavimas, piktnaudžiavimas tarnyba, prekyba įtaka, protekcionizmas, nepotizmas, mokesčių vengimas, sukčiavimas. Tradiciškai skirstoma į „didžiąją korupciją“ – prekyba įstatymais, teismų sprendimais bei valstybiniais užsakymais – bei „mažąją korupciją“ – policininko ar mediko papirkimas, dovanėlė dėstytojui už geresnį pažymį.

  • Seniausi duomenys apie korupciją yra Indijos karaliaus ministro Kautilos prieš du tūkstančius metų parašytas galbūt pirmas darbas apie korupciją – Arhashastra, kuriame jis aptarė šį fenomeną, bei archeologinių kasinėjimų metu atrastas XIII a. pr. m. e. Asirijos imperijos institucijos, šiuolaikinės „vidaus reikalų ministerijos“ atitikmens, archyvas su įrašais apie kyšius ėmusius rūmų tarnautojus.
  • Korupcija nėra susijusi tik su demokratine santvarka; ji paplitusi visų rūšių valstybėse.
  • Korupcija skurdina visuomenę, griauna pasitikėjimą valstybe, iškreipia rinkos mechanizmus.

Kyšis – atsilyginimas profesionalui pinigais, kitu turtu ar paslaugomis, siekiant papirkti siekiant pirmumo teisės ar kitaip skatinant apeiti profesinę etiką. Kyšio davimas vadinamas kyšininkavimu. Kyšininkavimas yra korupcijos forma, dažniausiai neteisėta.

Kyšiu baudžiamosios teisės prasme gali būti laikomi veiksmai kai pinigai, materialinės vertybės ar paslaugos duodami pareigūnui, siekiant jog jis atliktų neteisėtus veiksmus, atlikdamas teisėtus veiksmus suteiktų pirmumo teisę arba teisėtų ir jam pagal einamas pareigas priklausančių veiksmų neatliktų.

Kyšininkavimas paplitęs įvairiose srityse, pavyzdžiui:

  • medicinos sistemoje:

o       farmacinės kompanijos gali siekti apdovanoti gydytojus, kad šie išrašytų daugiau jų gaminamų vaistų receptų;

o       pacientai gali duoti kyšius medicinos personalui siekdami geresnės priežiūros. Kai kuriose šalyse (ir Lietuvoje) ribotas neoficialus atsilyginimas gydytojui dovanomis yra teisėtas.

  • švietimo sistemoje, kur kyšiai mokami siekiant suklastoti stojamųjų egzaminų rezultatus, taip pat siekiant geresnio balo kituose egzaminuose.
  • teismų sistemoje
  • politikoje

o    valstybinėse įstaigose, siekiant greitesnio aptarnavimo, norint paveikti viešųjų konkursų eigą, apeiti įstatymus

o       paperkami politikai, siekiant palankesnių įstatymų ar kitų sprendimų

Wikipedia.org inf.

 

Diskusijos apie kyšius

 
Joomla SEF URLs by Artio

reklama

Rekomenduojame