Šiandien Vyriausybė pritarė Nacionalinės kovos su korupcija programai, kurioje numatytos veiksmingos korupcijos mažinimo priemonės artimiausiems ketveriems metams.
Iki šiol kovojant su korupcija nebuvo aišku nei į kuriuos taikinius tiksliai reiktų koncentruoti jėgas, nei kokios priemonės veiksmingiausios korupcijos dėmėms naikinti. Atsižvelgiant į tai, teisingumo ministras Remigijus Šimašius, vadovavęs priemonių planą koordinavusiai komisijai, pasiūlė identifikuoti problemiškiausias sritis ir parinkti jose klestinčiai korupcijai veiksmingiausius priešnuodžius.
„Patvirtintoje programoje yra įtvirtintas požiūris „nuo kalbų, prie darbų“, tad numatytos priemonės yra orientuotos į realius, o ne deklaratyvius veiksmus. Tiesa, kai kuriose iš sričių jas koordinuojančios institucijos galėjo pasiūlyti ir ambicingesnius tikslus ar parinkti daugiau veiksmų, tačiau iš esmės veiklos vairą stipriai pasukome efektyvumo link. Tik taip veikdami galėsime užtikrinti, kad žmogus nebesusidurtų su tokiomis problemomis, kurias šiandien reikia spręsti korupcijos būdu“, – sako R. Šimašius.
Parengtoje naujoje Nacionalinės kovos su korupcija programoje 2011-2014 metams siūloma didžiausią dėmesį skirti devynioms sritims: teritorijų planavimo ir statybos, sveikatos priežiūros, viešųjų pirkimų, įstatymų leidybos, teismų ir teisėsaugos institucijų darbą, verslo priežiūrą, valstybės tarnautojų veiklą, antikorupcinį švietimą ir atsakomybę už teisės pažeidimus.
Kiekvienai iš šių sričių atsakingos už jų kuravimą institucijos numatė ir konkrečias priemones, kurios turi padėti efektyviai mažinti korupciją. Jos iš esmės orientuotos į sąlygų korupcinėms veikoms reikštis šalinimą ir atsakomybės už neteisėtas veikas įtvirtinimą.
Pavyzdžiui, įstatymų leidybos srityje numatyta, kad rengiant teisės aktus privalės būti nurodyta kokį realų poveikį visuomenei turės rengiamo teisės akto nuostatos, taip pat nurodoma kas buvo tikrasis pirminis projekto iniciatorius, kokie asmenys dalyvavo rengiant teisės akto projektą ir koks buvo jų vaidmuo, taip skatinant teisėtą, atvirą ir profesionalų lobizmą. Įvedant daugiau skaidrumo teismuose planuojama visiškai automatizuoti bylų teisėjams paskirstymą ir visuomenei leisti matyti kaip tai daroma, taip pat užtikrinti visuomenės dalyvavimą priimant sprendimus, viešinti teismų baigiamuosius sprendimus ir kt.
Viešųjų pirkimų srityje numatoma plėsti centralizuotus pirkimus, trumpinti kilusių ginčų nagrinėjimo trukmę, teritorijų planavimo ir statybos srityje mažinti biurokratinių procedūrų skaičių, panaikinti kolegialius sprendimus ir užtikrinti asmeninę atsakomybę už priimtus sprendimus, o tobulinant viešą administravimą numatoma centralizuotai vykdyti vaikų priėmimą į darželius ir mokyklas pagal aiškią tvarkąir pan. Tai tik keletas iš viso pluošto priemonių, kurias numatyta įgyvendinti.
Kokių rezultatų pavyks pasiekti įgyvendinus kiekvieną iš šių priemonių bus matuojama pagal nustatytus kriterijus. Anksčiau, deja, rengiant kovos su korupcija planą nebuvo numatyta vargintis matuoti kokį efektą davė konkretūs veiksmai ir kaip efektyviai dirbo už konkrečių priemonių įgyvendinimą atsakingos institucijos.
Nacionalinės kovos su korupcija planą patvirtinus Vyriausybei, jis artimiausiu metu bus teikiamas Seimui.