STT per krizę neverkšlens Spausdinti
balandžio 20, 2009

 Ne visi šalyje saugumą ir gerovę užtikrinantys pareigūnai linkę gąsdinti visuomenę, kad dėl sumažėjusio finansavimo Lietuvos žmonėms taps nesaugu. Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atstovai nutarė išsiskirti iš kolegų policininkų, ugniagesių ar pasieniečių bei tikino, kad sunkmečiu, net ir sumažinus finansavimą, gali pavykti išlaikyti buvusį lygį.

Korupcijos lygis stabilus

STT direktorius Žimantas Pacevičius, pristatydamas 2008 m. pasiekimus, pradėjo nuo sausos, bet ne liūdnos statistikos: „Mūsų tarnyboje dirba 248 darbuotojai, visi jie su aukštuoju universitetiniu išsilavinimu. Praėjusiais metais mums pavyko sumažinti nuolatinę personalo kaitą. 2008 m. iš darbo išėjo tik 15 darbuotojų, palyginus su 2007 m., tai per pus mažiau.“

Specialistas patvirtino, kad tam tikrose srityse korupcijos lygis sumažėjo, o kitose padidėjo. Žvelgiant į visumą kyšininkavimo rodikliai išliko stabilūs.

„Gyventojų nuomone, 2008 m. labiausiai korumpuoti buvo Seimo nariai, teisėjai, savivaldybių darbuotojai. Kyšiai vis dar populiarūs ligoninėse ir poliklinikose. Bet pati kyšių davimo tendencija šiek tiek sumažėjo“, – kalbėjo Ž. Pacevičius.

Biudžetas sumažėjo 4 mln. Lt

STT finansavimas šiemet sumažintas 4 mln. Lt. Ž. Pacevičiaus teigimu, keturių milijonų reikalauti yra nerealu, bet yra prašoma padidinti STT biudžetą papildomais 700 tūkst. Lt.

„Šiais laikais daug kas skundžiasi. Manau, kad visi turi solidariai suvokti, kodėl kai kur yra mažinamas finansavimas. Bet statutiniams pareigūnams atlyginimai nėra mažinami, darbo užmokesčio fondai taip pat nėra mažinami. Noriu priminti, kad STT pareigūnų atlyginimai tarp statytinių pareigūnų yra patys didžiausi, ir vidurkis yra apie 5 tūkst. Lt“, – pakomentavo premjeras Andrius Kubilius.

Premjeras pažadėjo, kad visi pasiūlymai bus apsvarstyti.

Jaučiasi tyrėjų trūkumas

Pernai buvo pradėti 229 tyrimai. „Vieni skambiausių tyrimų buvo susiję su Lietuvos Respublikos Seimo pirmininko piktnaudžiavimu tarnyba, taip pat Rokiškio ir Klaipėdos miestų prokuratūros darbuotojų kyšininkavimas, Vilniaus mero nesąžiningas elgesys. Galbūt pernai atlikome mažiau tyrimų, bet jie buvo imlesni darbui, sudėtingesni“, – kalbėjo STT direktorius.

Specialistas pastebėjo, kad per metus jų tarnyboje sumažėjo tyrėjų, Klaipėdoje ir Panevėžyje vietoj keturių dirbusių liko tik po du: „Per praėjusius metus padidėjo skundų skaičius. Į mus kreipėsi dėstytojų savivalės neapsikentę studentai, paprasti rajonų gyventojai, kuriems problemų iškilo bendraujant su savivaldybės atstovais.“

Paaiškėjo, kad tyrėjų skaičių sumažino ne menkesnis finansavimas. Viename mieste darbą paliko dvi moterys, kurios išėjo motinystės atostogų. Finansinis aspektas išryškėja bandant priimti naujus darbuotojus, jų sumažėjusios algos nesuvilioja.

Sumažintas finansavimas – ne tragedija?

Ž. Pacevičius pasakojo, kad šių metų STT darbo efektyvumo rezultatai gali būti prastesni: „Dėl paprasčiausių priežasčių. Mūsų specialistams gali pristigti kuro, todėl jie negalės nuvykti į įvykio vietą. Pasitaiko, kad ateina darbuotojai ir sako, jog negali nuvažiuoti į rajoną, nes nėra lėšų. Esą įmanoma dirbti tik didžiuosiuose miestuose, kuriuose turime savus padalinius. Sumažinsime išlaidas transportui, operatyviniams ryšiams, bet ilgą laiką burtą kolektyvą norisi išsaugoti.“

STT vadovas teigė suprantantis valstybės situaciją ir didelių pretenzijų teigė nekeliantis. „Svarbiausia, kad pakaktų lėšų kurui ir kitoms būtinoms STT veiklos reikmėms. Jeigu transportui skirtų lėšų nesumažės, darbo efektyvumas išliks panašus“, – aiškino Ž. Pacevičius.

Labiausiai korumpuoti – viešieji pirkimai

STT direktorius įvardijo labiausiai korumpuotas sritis Lietuvoje: „Viešieji pirkimai – daugiausia sukčiavimo atvejų susilaukianti sritis. Konkurso sąlygos yra labai painiai surašomos, kad viešojo pirkimo nugalėtojas būna aiškus iš anksto. Keista, bet konkuruojančios įmonės bijo skųstis dėl, jų nuomone, neskaidriai surengto konkurso.“

Specialistas piktinosi dar viena visuomenėje susiformavusia nuomone, esą yra smerkiamas tik kyšio davėjas, o ne pats kyšio ėmėjas. Nors abu vienodai yra kalti.

Sučiupta kyšį ėmusi dėstytoja

Dėl kyšio paėmimo buvo nubausta Šiaulių universiteto dėstytoja Jūratė Stankevičienė. Į kyšininkavimo skandalą įsipainiojusi moteris buvo atleista nuo baudžiamosios atsakomybės. Tokį nuosprendį paskelbė Šiaulių miesto apylinkės teismas.

Dar ikiteisminio tyrimo metu J. Stankevičienė prisipažino iš studentės už teigiamą egzamino įvertinimą reikalavusi sumokėti 200 Lt kyšį, kurį paėmė. Kadangi teisiamoji prisipažino kalta, gailėjosi, nusikaltimą padarė pirmą kartą, baudžiamoji byla nutraukta. Moteris netrukus buvo atleista iš Šiaulių universiteto.


 

 

Forumas | Peticija | Pranešk apie kyšį




  Komentarai (5)
Autorius zydeobghrdu, 27-08-2012 20:50
ngK8yp bretohszddan
Autorius vdjezjyefk, 30-08-2012 09:52
Ov9zxY xxpfgodzevxm
Autorius Cjs, 28-10-2014 11:37
Men halle5 eller??? Jag tror nog att jag hade blivit lite le4tt sur om jag inte fick vara "med" ne4r bensktiingen gjordes... Men vi fe5r ve4l he5lla tummarna pe5 en opartisk besiktningsman... ;)Grattis till vinsten, ff6rresten! Du verkar var en riktig turgumma!Kraaam Carin
Autorius Janess, 20-05-2016 19:12
A piece of erdoitiun unlike any other!
Autorius Micheal, 22-05-2016 06:15
Gosh, I wish I would have had that inrtimaofon earlier!

Komentuoti
  • Venkite necenzūrinių žodžių.
Vardas:
Komentaras:

Apsaugos kodas:* Code

 
< Ankstesnis   Kitas >
Joomla SEF URLs by Artio

reklama

Rekomenduojame