Kovos su korupcija programa teisinga, bet įgyvendinimo kontrolė nepakankama Spausdinti

 Minint Tarptautinę antikorupcijos dieną, Lietuvos verslo konfederacija (LVK), kartu su organizacijomis – partnerėmis, „Transparency International“ Lietuvos skyriumi ir Investuotojų forumu, tradiciškai apžvelgia, kas per metus nuveikta kovoje su korupcija. 

Indeksas nekinta

Korupcijos suvokimo indeksas (KIS) Lietuvoje nekinta jau kelerius metus ir nežymiai svyruoja ties 5 balų riba. Šių metų birželio mėnesį Seimas patvirtino kovos su korupcija 2011–2014 m. programą ir jos įgyvendinimo priemonių planą. 

Geroji šio dokumento naujiena ta, kad priemonės orientuotos į pamatuojamus rezultatus, o siekiamų rezultatų kriterijai konkretesni. Tačiau metų pabaigoje peržvelgti nuveiktų darbų dar negalima, nes nėra įvardinta konkrečių rezultatų.

„Informacijos apie šios programos vykdymą atsakingos institucijos nepateikia, tad kyla klausimas, kaip kontroliuojama veiksmų eiga ataskaitiniu laikotarpiu. Remiantis visuomenės apklausų duomenimis, labiausiai nepasitikima teismais, vyriausybe, Seimu ir partijomis. Tai ir turėtų būti prioritetinės sritys kovos su korupcija programoje. Tačiau patvirtintame plane kai kurios, mūsų nuomone, itin svarbios priemonės, kaip pavyzdžiui teismų kontrolė, yra atidėtos 2012 – 2013 metams“, - sako Lietuvos verslo konfederacijos generalinis direktorius Algimantas Akstinas.

Anot jo, silpnoji šios kovos su korupcija programos vieta – nenumatyti finansavimo šaltiniai ir sumos konkrečioms priemonėms įgyvendinti. Todėl kyla grėsmė, kad atsakingos institucijos, mažėjant biudžeto asignavimams, nesugebės įgyvendinti numatytų priemonių iš vidinių resursų, ypač rengti suplanuotų analizių.

Kas padidintų skaidrumą?

LVK nuomone, skaidrumą itin padidintų viešos valstybinių institucijų atstovų darbotvarkės, kad informacija apie tai, su kuo susitinka valstybinių institucijų vadovai, būtų prieinama kiekvienam. Abejonių iš anksto kelia Seimo priimtas įstatymas, draudžiantis verslo paramą politinės partijoms.

A.Akstino teigimu, viešai deklaruoti skaidrūs verslo interesai ir šiems tikslams skiriama finansinė parama partijoms neturėtų kelti korupcijos grėsmės. Fizinių asmenų parama dėl jų interesų įvairovės kelia daugiau abejonių. Šiuo sprendimu partijų finansavimo našta krenta ant mokesčių mokėtojų pečių, o Seimo politikai pasinaudojo savo padėtimi, užsitikrindami finansavimą patys sau. Garantuotos biudžeto lėšos nereikalaus veiklos atskaitingumo.

Pasidžiaugti galima tuo, kad kovos su korupcija prevencija pastebimai randa atgarsį platesniuose verslo ir visuomenės sluoksniuose ir nacionaliniu, ir regioniniu mastu. Antikorupcijos dienos minėjime šiemet jau dalyvauja ir STT ir regionų institucijos. Sveikintina Investuotojų forumo plėtojama iniciatyva – skaidraus verslo ženklinimo iniciatyva „Baltoji banga“, skleidžianti sąžiningo verslo idėjas.

Būtina šviesti ir skatinti visuomenę

Pasak Investuotojų forumo vykdomosios direktorės Rūtos Skyrienės, būtina šviesti ir skatinti visuomenę, kad ji taptų „reikalaujančia visuomene“ ir reikalautų skaidrumo ir atskaitomybės iš verslo bei politikos atstovų, taip tiesiogiai prisidėdama ir prie savo gerovės kūrimo.

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas džiaugiasi, kad verslo atstovai skiria dėmesį kovai su korupcija ir siekia didesnio skaidrumo. Anot jo, Lietuvos korupcijos žemėlapio tyrimas rodo, kad beveik trečdalis verslininkų yra pasiruošę įsitraukti į antikorupcines iniciatyvas, todėl svarbu išnaudoti šį verslininkų potencialą, nes šiuo metu gerųjų skaidrumo pavyzdžių trūksta.

„Lietuvoje dažnai matome kitokį vaizdą. Nors verslininkai įvardija korupciją, kaip vieną didžiausių problemų Lietuvoje, tačiau patys dažnai duoda kyšį, bando neteisėtai pasinaudoti pažintimis ir daryti įtaką sprendimų priėmimui. Labai dažnai mūsų problemos yra vienodos. Ir gyventojams, ir verslininkams tenka susidurti su smulkiąja korupcija gydymo įstaigose ir savivaldybėse, duoti kyšį kelių policijos pareigūnams. Turime siekti bendrų tikslų: užtikrinti efektyvią pranešėjų apsaugą, mažinti kyšininkavimo mastus, siekti, kad mūsų vaikai galėtų augti sąžiningoje aplinkoje, kur netoleruojami nusirašinėjimas ar paruoštukai“, - sako S. Muravjovas.  

Lietuvos verslo konfederacija priklauso Tarptautiniams prekyboms rūmams ICC – tai vienintelė organizacija pasaulyje, kurios įsteigta Korporatyvinės atsakomybės ir antikorupcijos komisija yra parengusi Kovos su korupcija taisykles. LVK skatina savo narius, partnerius ir visą verslo visuomenę taikyti šias nuostatas savo veikloje.

Peticija | Pranešk apie kyšį
  Komentarai (4)
Autorius Michael Kors Cheap, 21-03-2015 03:02
?Before going to sleep, dorm buddies called.Hey, civilization, ah, you can be sure to hold on, do not go to the hospital! To buddies happy, you will report back to the school a few days later it! This... 
Michael Kors Cheap
Autorius Cheap Michael Kors, 21-03-2015 05:41
However, they can not understand the small text - this does not drink or smoke does not dance does not play chess playing cards no small text.leave North Little Man is his lucky choice. He now has a... 
Cheap Michael Kors
Autorius Pragya, 29-11-2015 04:24
Pleasing you should think of sothmeing like that
Autorius Denis, 29-11-2015 04:32
That's an inliltegent answer to a difficult question xxx

Komentuoti
  • Venkite necenzūrinių žodžių.
Vardas:
Komentaras:

Apsaugos kodas:* Code

 
< Ankstesnis   Kitas >

reklama